CHPHT0805K4992FGT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
247981
Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 0.02W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CHPHT0805K4992FGT PDF
Type Description
Series:CHPHT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:49.9 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.02W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 230°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.073" L x 0.049" W (1.85mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)