ERJ-HP6D1740V
VIGOR # :
249211
Description
RES 174 OHM 0.5% 1/2W 0805
DataSheet
ERJ-HP6D1740V PDF
Type Description
Series:ERJ-HP6
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:174 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)