WSLP1206R0500DEK
VIGOR # :
254568
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 1W 1206
DataSheet
WSLP1206R0500DEK PDF
Type Description
Series:WSLP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)