Y44870R05000B0R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
254985
Description
RES 0.05 OHM 0.1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y44870R05000B0R PDF
Type Description
Series:CSM2512S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)