RV0603FR-0742K2L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
259248
Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RV0603FR-0742K2L PDF
Type Description
Series:RV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:42.2 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)