CSSH2728FT11L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
260395
Description
RES 0.011 OHM 1% 4W 2827 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSSH2728FT11L0 PDF
Type Description
Series:CSSH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:11 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):4W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Package / Case:Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package:2728
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.24mm)