RG1608P-162-W-T1
VIGOR # :
260407
Description
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
DataSheet
RG1608P-162-W-T1 PDF
Part Status:Active
Resistance:1.6 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)