D55342K07B15E0RS3
VIGOR # :
260413
Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
D55342K07B15E0RS3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Military
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)