35401R2FT
Manufacturer
VIGOR # :
263571
Description
RES 3540 1R2 1%
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
35401R2FT PDF
Type Description
Series:3540, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):4W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2816
Ratings:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)