ESR18EZPF5361
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
264917
Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ESR18EZPF5361 PDF
Type Description
Series:ESR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.36 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)