ERJ-U01F8251C
VIGOR # :
266701
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/20W 0201 SMD
DataSheet
ERJ-U01F8251C PDF
Type Description
Series:ERJ-U01
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:8.25 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RN73H1ETTP7411C25
RN73H1ETTP7411C25
RES 7.41K OHM 0.25% 1/16W 0402
RS73G2BTTD3831C
RS73G2BTTD3831C
RES 3.83K OHM 0.25% 1/3W 1206
RCP1206W43R0JET
RCP1206W43R0JET
RES SMD 43 OHM 5% 2.4W 1206
ERJ-U01F8251C
ERJ-U01F8251C
BS-87.500MCB-T
BS-87.500MCB-T
XTAL OSC SO 87.5000MHZ LVPECL