RCWL0603R150JQEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
269822
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCWL0603R150JQEA PDF
Type Description
Series:RCWL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:150 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)