M55342K01B10E0RWSV
VIGOR # :
276026
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0502
DataSheet
M55342K01B10E0RWSV PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0502
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0502 (1406 Metric)
Supplier Device Package:0502
Ratings:-
Size / Dimension:0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)