AF1210FR-07118RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
276795
Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/2W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AF1210FR-07118RL PDF
Type Description
Series:AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:118 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)