AA1206FR-073M48L
VIGOR # :
279380
Description
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
AA1206FR-073M48L PDF
Part Status:Active
Resistance:3.48 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RM10J2R4CT
RM10J2R4CT
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
MCA12060D6040BP500
MCA12060D6040BP500
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206
RS73F1JTTD2372F
RS73F1JTTD2372F
RES 23.7K OHM 1% 1/5W 0603
AA1206FR-073M48L
AA1206FR-073M48L
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/4W 1206
SiT3372AI-2B2-30NU25.000000X
SiT3372AI-2B2-30NU25.000000X
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ LVDS
RLY210
RLY210
RELAY-CUBE TIMER AC/DC
550C292T450DF2B
550C292T450DF2B
CAP ALUM 2900UF 450V SCREW