ERJ-B3BF2R2V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
279943
Description
RES SMD 2.2 OHM 1/3W 0805 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERJ-B3BF2R2V PDF
Type Description
Series:ERJ-B3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package:0508
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)