RC0402FR-07470RP
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
281172
Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/16W 0402
DataSheet
RC0402FR-07470RP PDF
Type Description
Series:RC-P Lead Free
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:470 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)