CRCW08052K74FKEAHP
VIGOR # :
281216
Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 0805
DataSheet
CRCW08052K74FKEAHP PDF
Type Description
Series:CRCW-HP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.74 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)