SR1218KK-07510RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
288052
Description
RES 510 OHM 10% 1W 1812 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1218KK-07510RL PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:510 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package:1218
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)