LVM25FVR050E-TR
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
289988
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LVM25FVR050E-TR PDF
Type Description
Series:LVM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)