RMCP2010FT1K33
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
291326
Description
RES 1.33K OHM 1% 1W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RMCP2010FT1K33 PDF
Type Description
Series:RMCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.33 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)