605SJR00500E
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
291389
Description
RES 0.005 OHM 5% 1/2W L BEND
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
605SJR00500E PDF
Type Description
Series:60S
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Strip, L Bend
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)