AF2010JK-07270RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
294289
Description
RES SMD 270 OHM 5% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AF2010JK-07270RL PDF
Type Description
Series:AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:270 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)