RCS080516R0JNEA
VIGOR # :
296590
Description
RES SMD 16 OHM 5% 0.4W 0805
DataSheet
RCS080516R0JNEA PDF
Part Status:Active
Resistance:16 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)