CRGS1206J6K8
Manufacturer
VIGOR # :
298252
Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 0.6W 1206
DataSheet
CRGS1206J6K8 PDF
Type Description
Series:CRGS, Neohm
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:6.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.6W
Composition:Thick Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)