TNPW08055K83BEEA
VIGOR # :
298267
Description
RES 5.83K OHM 0.1% 1/5W 0805
DataSheet
TNPW08055K83BEEA PDF
Part Status:Active
Resistance:5.83 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)