M55342K03B825ART5
VIGOR # :
299173
Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/5W 1005
DataSheet
M55342K03B825ART5 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1005
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:825 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1005
Ratings:-
Size / Dimension:0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)