CSR1206FTR590
VIGOR # :
300645
Description
RES 0.59 OHM 1% 1/2W 1206
DataSheet
CSR1206FTR590 PDF
Part Status:Active
Resistance:590 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)