AC0805JR-0791RL
VIGOR # :
303984
Description
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AC0805JR-0791RL PDF
Part Status:Active
Resistance:91 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)