RCS0805165KFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
308985
Description
RES SMD 165K OHM 1% 0.4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCS0805165KFKEA PDF
Type Description
Series:RCS e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:165 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)