CRGS0603J3R9
Manufacturer
VIGOR # :
314268
Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRGS0603J3R9 PDF
Type Description
Series:CRGS, Neohm
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:3.9 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)