RMCS0805FT5K36
VIGOR # :
314277
Description
RES 5.36K OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
RMCS0805FT5K36 PDF
Part Status:Active
Resistance:5.36 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)