PE0603FRM7W0R01L
VIGOR # :
320810
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/5W 0603
DataSheet
PE0603FRM7W0R01L PDF
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.030" W (1.60mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)