SM2615JT2R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
324746
Description
RES 2 OHM 5% 1W 2615
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SM2615JT2R00 PDF
Type Description
Series:SM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:2615 J-Lead
Supplier Device Package:2615
Ratings:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):0.155" (3.94mm)