ERJ-H2RD16R2X
VIGOR # :
325776
Description
RES 16.2 OHM 0.5% 1/10W 0402
DataSheet
ERJ-H2RD16R2X PDF
Type Description
Series:ERJ-H2R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:16.2 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)