RC1210FR-0744R2L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
326496
Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/2W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC1210FR-0744R2L PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:44.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)