HVC0603Z5006JET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
338821
Description
RES SMD 500M OHM 5% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HVC0603Z5006JET PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:500 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)