MCW0406MD1600BP100
VIGOR # :
346718
Description
RES SMD 160 OHM 1/4W 0604 WIDE
DataSheet
MCW0406MD1600BP100 PDF
Part Status:Active
Resistance:160 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)