PWR4318W1R10F
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
346726
Description
RES SMD 1.1 OHM 1% 2W 4318
DataSheet
PWR4318W1R10F PDF
Type Description
Series:PWR4318
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:4318 J-Lead
Supplier Device Package:4318
Ratings:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.177" W (11.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.203" (5.16mm)