AC0402FR-0739KL
VIGOR # :
350391
Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AC0402FR-0739KL PDF
Part Status:Active
Resistance:39 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)