ERJ-L08UF66MV
VIGOR # :
353496
Description
RES 0.066 OHM 1% 1/3W 1206
DataSheet
ERJ-L08UF66MV PDF
Type Description
Series:ERJ-L08
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:66 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)