RCS060313K0JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
358584
Description
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCS060313K0JNEA PDF
Type Description
Series:RCS e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:13 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)