PE0805DRF470R025L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
363139
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1/2W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PE0805DRF470R025L PDF
Type Description
Series:PE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:25 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)