3550390KJT
Manufacturer
VIGOR # :
366095
Description
RES 3550 390K 5%
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
3550390KJT PDF
Type Description
Series:3550, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:390 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)