AC0402FR-077R5L
VIGOR # :
369560
Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AC0402FR-077R5L PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:7.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)