Y08500R50000F0R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
370246
Description
RES 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y08500R50000F0R PDF
Type Description
Series:VCS1625
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:500 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)