RLP73N2BR051JTD
Manufacturer
VIGOR # :
380341
Description
RES 0.051 OHM 5% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RLP73N2BR051JTD PDF
Type Description
Series:RL73, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:51 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)