SM4124FT1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
380611
Description
RES 1 OHM 1% 2W 4124
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SM4124FT1R00 PDF
Type Description
Series:SM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:4124 J-Lead
Supplier Device Package:4124
Ratings:-
Size / Dimension:0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):0.195" (4.95mm)