RT0603FRD072K4L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
385203
Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT0603FRD072K4L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.4 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)