KTR03EZPF3R90
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
388329
Description
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
KTR03EZPF3R90 PDF
Type Description
Series:KTR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:3.9 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)